Analityka medyczna łączy w sobie wiedzę z dziedziny farmacji, medycyny i biotechnologii. W trakcie studiów studenci otrzymują obszerną i interdyscyplinarną wiedzę z zakresu medycyny laboratoryjnej.
Podczas zajęć laboratoryjnych studenci wykonują ćwiczenia praktyczne z użyciem specjalistycznego sprzętu, odczynników i obiektów badawczych.
Przed przystąpieniem do zajęć laboratoryjnych omówiane są ogólne zasady bezpieczeństwa panujące w budynkach Uniwersytetu. Na zajęciach prowadzący omawia szczegółowe zasady bezpieczeństwa dotyczące konkretnego laboratorium. Należy słuchać ich uważnie i stosować się do nich. Regulaminy laboratoriów są dostępne zawsze podczas zajęć.
Nz zajęciach laboratoryjnych wymagane jest posiadania sprzętu ochronnego (fartuch), który należy zakupić samemu i przynosić na każde tego typu zajęcia. Należy zawsze stosować się do zasad regulaminu i poleceń prowadzącego.
Ukończenie studiów na kierunku Analityka medyczna uprawnia do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Wiedza zdobyta w trakcie studiów umożliwia pobieranie i przygotowywanie materiału do badań, prowadzenie badań laboratoryjnych w oparciu o najnowsze techniki diagnostyki, a także interpretację uzyskanych wyników.
Absolwenci studiów są przygotowani do współpracy z lekarzami, farmaceutami i innymi przedstawicielami służby zdrowia.
Mogą pracować w publicznych i niepublicznych laboratoriach diagnostycznych, instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, placówkach ochrony zdrowia, zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne, przemyśle farmaceutycznym, jednostkach kontrolno-pomiarowych.
Analityk medyczny powinien cechować się dokładnością, cierpliwością oraz odpornością na stres.
Zajęcia z przedmiotu Chemia Ogólna i Analityczna prowadzone są w oparciu o Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stanowiący Załącznik Nr 1 do Uchwały 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca 2022 r.