Chemia kosmetyczna- opis kierunku
Specjalność chemia kosmetyczna skupia się na rozwoju i poszerzeniu wiedzy i umiejętności studentów z zakresu chemii w kontekście jej zastosowań w przemyśle kosmetycznym. Studenci zdobywają wiedzę na temat składników kosmetycznych, procesów produkcji, analizy jakości oraz regulacji prawnych dotyczących kosmetyków. W ramach tej specjalności studenci poszerzają swoją wiedzę na temat składników i technologii produkcji kosmetyków, w tym zarówno naturalnych jak i syntetycznych oraz metody badawcze stosowane w celu oceny jakości i bezpieczeństwa kosmetyków. Ponadto studenci zdobywają wiedzę na temat aspektów prawnych i regulacyjnych związanych z produkcją i sprzedażą kosmetyków na rynku. Specjalność ta pozwala na rozwinięcie i poszerzenie wiedzy na temat chemii kosmetycznej, która jest coraz ważniejszą gałęzią przemysłu i stanowi znaczącą część rynku globalnego.
Kompetencje absolwenta
- Umiejętność precyzyjnego analizowania, interpretowania i objaśniania procesów związanych z chemią kosmetyczną oraz określania właściwości fizyko-chemicznych substancji wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym.
- Pogłębiona znajomość zagadnień z chemii nieorganicznej, chemii organicznej, biochemii, chemii analitycznej, chemii fizycznej oraz technologii chemicznej.
- Umiejętność stosowania zaawansowanej wiedzy chemicznej w pracy związanej z przemysłem kosmetycznym.
- Umiejętność analitycznego rozwiązywania problemów nie tylko związanych z pracą w przemyśle kosmetycznym.
- Umiejętność stosowania alternatywnych rozwiązań eliminujących zagrożenia wynikające z pracy przemysłu.
- Umiejętność pracy w zespole - pełniąc role członka, jak i lidera grupy.
- Znajomość języka angielskiego na poziomie pozwalającym na swobodne śledzenie najnowszych doniesień literaturowych w dziedzinie chemii kosmetycznej.
Perspektywy zawodowe
- pracownicy przemysłu kosmetycznego na różnych szczeblach
- technolodzy produkcji
- pracownicy przedsiębiorstw kosmetycznych świadczących usługi na rynku krajowym i międzynarodowym w branży chemicznej
- pracownicy laboratoriów chemicznych
- pracownicy laboratoriów analitycznych
- pracownicy laboratoriów kontroli jakości
- pracownicy ośrodków badawczo-rozwojowych
- pracownicy ośrodków i instytutów naukowych