Artykuły

Farmacja - opis kierunku

Farmacja to nauka o przygotowywaniu, przechowywaniu, kontroli i dystrybucji leku. W trakcie studiów student poznaje metody opracowania, badań i wytwarzania leków, zarówno w aptekach jak i w przemyśle farmaceutycznym. Student dowiaduje się w jaki sposób lek działa na ludzki organizm oraz jak można go badać z wykorzystaniem specjalistycznych metod chemicznych, biologicznych, farmaceutycznych, farmakologicznych i klinicznych.

Podczas zajęć laboratoryjnych studenci wykonują ćwiczenia praktyczne z użyciem specjalistycznego sprzętu, odczynników i obiektów badawczych.

Przed przystąpieniem do zajęć laboratoryjnych omówiane są ogólne zasady bezpieczeństwa panujące w budynkach Uniwersytetu. Na zajęciach prowadzący omawia szczegółowe zasady bezpieczeństwa dotyczące konkretnego laboratorium. Należy słuchać ich uważnie i stosować się do nich. Regulaminy laboratoriów są dostępne zawsze podczas zajęć.

Nz zajęciach laboratoryjnych wymagane jest posiadania sprzętu ochronnego (fartuch), który należy zakupić samemu i przynosić na każde tego typu zajęcia. Należy zawsze stosować się do zasad regulaminu i poleceń prowadzącego.

Praca farmaceuty w aptece lub szpitalu opiera się także na kontakcie z pacjentem, dlatego student uczy się zasad opieki farmaceutycznej, która wspomaga bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leków.

Absolwent kierunku Farmacja powinien współpracować z lekarzem i pozostałym personelem medycznym. Powinien znać przepisy prawa farmaceutycznego oraz z zasady produkcji leków zgodnie z najnowocześniejszymi obowiązującymi standardami dobrej praktyki wytwarzania.

 

 

Zajęcia z przedmiotu Farmacja prowadzone są w oparciu o Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stanowiący Załącznik Nr 1 do Uchwały 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca 2022 r.

 

Dane kontaktowe

Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej
Śląski Uniwersytet Medyczny

41-200 Sosnowiec
ul. Jagiellońska 4

tel. +48 32/ 364 1562

chemiaogolna@sum.edu.pl