Artykuły

Biotechnologia - opis kierunku

Studia na kierunku Biotechnologia przygotowują teoretycznie i praktycznie do stosowania technik biotechnologicznych w medycynie, rolnictwie, mikrobiologii ze szczególnym uwzględnieniem metod biologii molekularnej.

Obejmują wiedzę z zakresu modelowania genetycznego roślin i zwierząt, inżynierii komórkowej oraz szeregu klasycznych technik i procesów biotechnologicznych stosowanych w technologii żywności, ochronie środowiska.

Idealny kandydat to osoba cierpliwa, dokładna, gotowa spędzać dużo czasu w laboratorium.

Powinna też z łatwością posługiwać się sprzętami badawczymi, aparatami pomiarowymi, wszelkimi urządzeniami laboratoryjnymi.

Podczas zajęć laboratoryjnych studenci wykonują ćwiczenia praktyczne z użyciem specjalistycznego sprzętu, odczynników i obiektów badawczych.

Przed przystąpieniem do zajęć laboratoryjnych omówiane są ogólne zasady bezpieczeństwa panujące w budynkach Uniwersytetu. Na zajęciach prowadzący omawia szczegółowe zasady bezpieczeństwa dotyczące konkretnego laboratorium. Należy słuchać ich uważnie i stosować się do nich. Regulaminy laboratoriów są dostępne zawsze podczas zajęć.

Nz zajęciach laboratoryjnych wymagane jest posiadania sprzętu ochronnego (fartuch), który należy zakupić samemu i przynosić na każde tego typu zajęcia. Należy zawsze stosować się do zasad regulaminu i poleceń prowadzącego.

Biotechnologia jest interdyscyplinarną i dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy.

Kształcenie na tym kierunku jest odpowiedzią na potrzeby innowacyjnej gospodarki, której dynamiczny rozwój ma miejsce w kraju i za granicą.

Absolwenci kierunku Biotechnologia mogą ubiegać się o pracę w działach biopreparacji, kontroli biopreparatów, w firmach przemysłu farmaceutycznego, w firmach kosmetycznych, laboratoriach badawczych, analitycznych, diagnostycznych, przedsiębiorstwach wykorzystujących technologie inżynierii genetycznej, instytucjach zajmujących się ochroną środowiska.

 

Zajęcia z przedmiotu Moduł nauk ścisłych/Wykorzystanie technik chromatograficznych w połączeniu ze spektrometrią masową do identyfikacji związków chemicznych w matrycach biologicznych prowadzone są w oparciu o Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stanowiący Załącznik Nr 1 do Uchwały 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca 2022 r.

Dane kontaktowe

Zakład Chemii Ogólnej i Nieorganicznej
Śląski Uniwersytet Medyczny

41-200 Sosnowiec
ul. Jagiellońska 4

tel. +48 32/ 364 1562

chemiaogolna@sum.edu.pl